Manualne Torowanie Głosek®

MTG – jest torowaniem ruchu narządów artykulacyjnych i wywoływaniem sylab, z których będą następnie budowane wyrazy i zdania. Chodzi o uruchomienie narządów artykulacyjnych w sposób kontrolowany przez terapeutę. Najprościej mówiąc, terapeuta w odpowiedni sposób ustawia żuchwę, zęby i język dziecka, tak aby układ odpowiadał aktualnie wypowiadanej głosce.

Założycielką metody jest Pani Elżbieta Wianecka. Bogactwo doświadczeń zebranych w pracy z dziećmi z zaburzeniami – pozwoliło autorce na sformułowanie metody opartej na wynikach badań neurobiologicznych, a której skuteczność potwierdzona jest w praktyce (badania na grupie trzylatków pokazały, że efektem zastosowania MTG było całkowicie samodzielne formułowanie wypowiedzi).

Wyniki badan dowodzą, że w sytuacji zaburzeń czy opóźnień rozwoju komunikacji językowej należy wywołać realizację samogłosek, sylab i wyrazów, tak aby dziecko słuchając własnej mowy mogło w konsekwencji nauczyć się rozumienia przekazów językowych płynących z otoczenia.

Ruchowa teoria percepcji mowy mówi, że dziecko może usłyszeć mowę czyli różnicować dźwięki w sylabach i wyrazach, dzięki strategii ich powtarzania.

Mimo wielu sceptycznych opinii, Manualne Torowanie Głosek nie jest metodą bolesną. Prawdą jest, że podczas pierwszych zajęć dzieci krzyczą, ponieważ odczuwają dyskomfort z powodu utrzymywanej przez terapeutę pozycji narządów artykulacyjnych – jednak dzięki temu protestowi uruchamiana jest krtań, a tym samym głos, który możemy przekształcić w artykulację.

Rozpoczęcie stymulacji z dzieckiem w wieku 2;0 – 2;6 pozwala wykorzystać wrodzony mechanizm naśladowania ruchów, w tym także mowy.

MTG pozwala dziecku z zaburzeniami komunikacji językowej przeżyć doświadczenie użycia języka, a ono właśnie jest warunkiem koniecznym tworzenia się struktur mentalnych budujących rozumienie mowy.

Żródło:
J. Cieszyńska Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych. Metoda Krakowska. Kraków, 2011